Hıristiyanlık Nedir? Mezhepleri Nelerdir?

YöneticiGenel & Güncel0 Yorum   5 Mart 2014


hıristiyanlık sembolü

Hristiyanlık Hz. İsa peygambere inananların ve onun yolundan gidenlerin dinidir. Bu din Filistin’de doğmuştur. Hristiyanlar için değişmez prensipler vardır. Dine göre Hristiyanlık bütün insanlığa hitap eder. Hz. İsa insanların günahlarına karşılık Haçta can vermiştir. Ölüler arasından dirilerek kalkmış olan Hz. İsa Allah’ın sağ yanına oturmuştur. Kutsal kitapları İncil’dir. Müjde, iyi haber anlamına gelmektedir. Çünkü insanlar Hz. İsa’nın gelişini müjde olarak yorumlamışlardır. İbadet yerleri kilisedir. Kilisenin kabul ettiği İncil bölümlerine kanonik, kabul edilmeyen bölümlere ise apokrif denilmektedir. Apokrif bölümler üzerinde tartışmalar devam etmekte ve bu nedenle İnciller arasında ayrılıklar bulunmaktadır.

Hristiyanlık 3 mezhebe ayrılmıştır. Bunlar Katolik, Ortodoks ve Protestanlıktır.

Hristiyanlığın Katolik mezhebi en köklü olanıdır. Bu mezhebe göre papa dini başkandır ve Hz. İsa’nın vekilidir. Papa üstündür ve yanılmazdır. Ruhu’l-Kuds Baba ve Oğuldan çıkmıştır. Hz. İsa hem insani hem de ilahi özelliklere sahiptir.  Günah çıkarmak çok önemlidir.

Hristiyanlığın Ortodoks mezhebinde Ortodoks doğru görüş, doğru inanç anlamına gelir. İstanbul’un Türkler tarafından fethedilmesinden çok sonra Rus Ortodoks Kilisesi Patriklik adını almıştır. Hristiyanlığın bu mezhebine göre Patrik Başkandır. Papa yanılabilir. Günahkarlar işledikleri günah ölçüsünde Araf’ta bekletilir.

Hristiyanlığın bir diğer mezhebi ise Protestan mezhebidir. Anlamı itiraz, protestodur. Günah bağışlamak ve bunu mali gelir haline getirmek gibi konulara itirazları ile doğmuş bir mezheptir.

Reklam

Benzer yazılar

  • Sosyal Fobiye Son!
  • Sınavı Kazanmak
  • Ben Bilmem Eşim Bilir Başvuru Formu ( Kanal D )
  • Direksiyon Sınavında Dikkat Edilmesi Gerekenler
  • Mühendislik ile Bölüm Arasındaki Farklar (Üniversite)
  • Hıristiyanlık Nedir? Mezhepleri Nelerdir? Hakkında Yorum Yaz

    Bilgibak

    Sitemiz, hukuka, yasalara, telif haklarına ve kişilik haklarına saygılı olmayı amaç edinmiştir. Sitemiz, 5651 sayılı yasada tanımlanan "yer sağlayıcı" olarak hizmet vermektedir. İlgili yasaya göre, site yönetiminin hukuka aykırı içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu sebeple, sitemiz "uyar ve kaldır" prensibini benimsemiştir. Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan bir biçimde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahipleri veya meslek birlikleri, [bymskn[at]gmail.com] adresinden bize ulaşabilirler. Bizle iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 3 (Üç) Gün içerisinde gerekli işlemler yapılacaktır.